Franciszek II (19 stycznia 1544 - 5 grudnia 1560), król Francji od 1559 r., syn Henryka II (1547-1559).
Franciszek_II_(król_Francji) -
Król Henryk II zmarł w 1559 r. w wyniku wypadku podczas turnieju, po czym rządy przejęła jako regentka Katarzyna Medycejska wobec niepełnoletniości ich syna, królewicza Franciszka II. Zaś następnie, gdy on umarł na gruźlicę, również jeszcze młodszego, Karola IX.
W tym czasie, powstałe za Henryka II, dwa wielkie stronnictwa katolickie i protestanckie, nadal walczyły między sobą o władzę polityczną w kraju. Katarzyna początkowo próbowała swymi edyktami łagodzić zwaśnione obozy. Między innymi w edykcie ze stycznia 1562 r. zezwoliła na odbywanie nabożeństw protestanckich hugenotów we wsiach. Jednak kilka miesięcy później zbrojny oddział księcia Franciszka Gwizjusza, zagorzałego wroga reformacji, dokonał rzezi uczestników protestanckiego nabożeństwa w Wassy pod Paryżem. Ten krwawy incydent, w którym zabitych zostało ok. 80 osób, uważa się za początek wojen religijnych, jakie rozgrywały się potem we Francji, z przerwami, przez 36 lat.
Po śmierci Franciszka II w 1560 r., królem Francji został jego brat Karol IX (1560-1574).
patrz także: Władcy Francji
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.