Franciszek Ferdynand arcyksiążę Habsburg (ur. 18 grudnia 1863 r. w Graz, Austria; zm. 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie, Bośnia) - bratanek cesarza Franciszka Józefa I, po śmierci ojca, arcyksięcia Karola Ludwika (19 maja 1896 r.), został następcą tronu Austro-Węgier.
Zginął w stolicy Bośni (Sarajewie) w zamachu sarajewskim dokonanym przez organizację Młoda Bośnia. Został zastrzelony wraz z żoną Zofią przez Gawriła Principa. wydarzenie to było bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej.
Zofia von Chotek i jej potomkowie z małżeństwa z Franciszkiem Ferdynandem, uzyskali tytuł książąt von Hohenberg.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.