Francis_Hincks -
Sir Francis Hincks – (1807-1885), kanadyjski dziennikarz, pisarz i polityk, premier rządu Prowincji Kanady. Także brytyjski urzędnik kolonialny.
Hincks urodził się 14 grudnia 1807 w Settling w Irlandii jako syn duchownego Prezbiteriańskiego, który porzucił stan duchowny by podjąć działalność społeczną, ostatecznie zostając nauczycielem. Mlody Francis, wychowywał się w środowisku otwartym na nowe idee. Zainteresowany był jednak bardziej działalnością gospodarcza niż społeczną. Pierwszym jego przedsięwzięciem była praca w firmie okrętowej w Belfaście. W latach 1830-1831 odbył długą podroż do Ameryki Północnej, badając możliwości gospodarcze w Kanadzie i Indiach Zachodnich. W 1832 wraz ze swą świeżo poślubioną żona osiedlił się w Toronto w Górnej Kanadzie. W Toronto otworzył hurtownię żywności, stając wkrótce się znaczącym eksporterem wina, whisky i luksusowych produktów żywnościowych. Choć przedsiębiorstwo dobrze się rozwijało, rodzina często miała problemy z utrzymaniem poziomu życia. W związku z tym Hincks zatrudnił się dodatkowo w banku rolniczym (Farmer’s Bank) jako główny manager. Z czasem zaangażował się także w przedsięwzięcia ubezpieczeniowe.
Dając się poznać jako dobry organizator i mając skłonności reformistyczne, związał się blisko z Robertem Baldwinem, przywódcą Kanadyjskich reformistów. Baldwin zaprosił Hincksa do grupy kontrolerów w celu zbadania nieprawidłowości w zarządzaniu budową Kanału Welland. Stało się to dla niego przepustką tak do działalności politycznej jak i służby publicznej.
Hincks choć był reformista, daleki był od radykalnych poglądów reprezentowanych przez Williama L. Mackenziego. Oponował także, przed użyciem przemocy w celach politycznych. Gdy dotarły do niego wiadomości o rychłym wybuchu rebelii schronił się i w ukryciu pozostał przez dziesięć dni, dopóki sytuacja się uspokoiła. Po rebelii dołączył do tych umiarkowanych reformistów, którzy walczyli (początkowo nieskutecznie) o powołanie w kolonii rządu przedstawicielskiego. W 1838 założył w Toronto pismo Examiner i później w Monteralu Pilot, oba propagujące idea reformistyczne.
Hinks z czasem stal się jedną z głównych postaci ruchu reformistycznego. W latach 1842-43, i 1848-1951, dwukrotnie zasiadał w rządzie jako minister finansów. Od 28 października 1851 do 11 września 1854 sprawował funkcje premiera tytularnego Prowincji Kanady. W swej politycznej działalności dążył do wprowadzenia i ugruntowania rządów przedstawicielskich, wprowadzenia proporcjonalnego systemu wyborczego oraz wzmocnienie suwerenności Kanady. Zawsze tez był ostrym krytykiem wszelkich tendencji aneksyjnych w USA. Największymi dokonaniami jako premiera był jego udział w przygotowaniach do budowy linii kolejowej Grand Trunk oraz udział w negocjacjach Traktatu o wolnym handlu pomiędzy Brytyjską Ameryką Północną a USA.
Ustąpienie z rządu w 1854 związane było z konfliktem, który podzieli go z dawnym współpracownikiem Robertem Baldwinem. Konflikt ten rozgrywał się na gruncie religijnym w stosunkach pomiędzy Katolikami i Protestantami. Ostatecznie Hinks opuścił Partie Liberalna i wziął udział w formowaniu innej partii umiarkowanych reformistów Partia Liberalno-Konserwatywna Kanady. Niedługo jednak później postanowił opuścić Kanadę akceptując brytyjska oferta pracy w służbie kolonialnej. W latach 1855-1862 sprawował funkcje gubernatora Barbados i w latach 1862-1869 Gujany Brytyjskiej. Do Kanady powrócił dopiero w 1869, już po konfederacji by dołączyć do gabinetu Johna Macdonalda jako minister finansów. Jako minister odpowiedzialny był za upadek banku Consolidated Bank of Canada, który nastąpił w 1869 w aurze wielkiego skandalu. Mimo, ze technicznie uznany został winnym, nie pociągnięto go do ani prawnej ani finansowej odpowiedzialności. Do ostatnich dni życia zagazowany był w działalność polityczną. W 1869 otrzymał brytyjskie szlachectwo. Zmarł 18 sierpnia 1885 w Monteralu.
Francis Hinks był autorem trzech książek:
  • The Political History of Canada between 1840 and 1855 (1877)
  • The Political Destiny of Canada (1878)
  • Reminiscences (1884).
Premier Prowincja Kanady (kolonia brytyjska w Ameryce Północnej)|Prowincji kanady
8. Rząd (1851-1854) Premier tytularnyPublikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.