Flores (z port. "wyspa kwiatów") to indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Druga co do wielkości wyspa tego archipelagu. Na południowy-wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy-zachód wyspa Sumba, a na północ Celebes.
Powierzchnia: 14,1 tys. km²
  • Liczba mieszkańców:
  • Główne miasta: Edeh, Maumere
  • Podział administracyjny (dystykty): Manggarai, Ngada, Ende, Sikka and Flores Timur

Warunki naturalne

Wyspa jest górzysta (najwyższy szczyt 2382 m n.p.m.), rozciąga się w kierunku równoleżnikowym. Na wyspie znajdują się liczne czynne i nieczynne wulkany, a region jest aktywny tektonicznie. Znaną atrakcją przyrodniczą i turystyczną jest wygasły wulkan Kelimutu z trzema kolorowymi jeziorami. Wulkan uważany jest przez ludność tubylczą za świętę górę, wierzą oni, że jest to miejsce przebywania duchów. Jeziora co pewien czas zmieniają swoje kolory.

Flora

Roślinność to lasy tropikalne i sawanny.

Fauna

Zachodnie wybrzeże wyspy jest jednym z nielicznych miejsc gdzie w stanie dzikim występuje smok z Komodo (Varanus komodoensis).

Ochrona przyrody

Na Flores znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Kelimutu i Park Narodowy Komodo oraz liczne rezerwaty przyrody.

Gospodarka

Uprawa ryżu, kukurydzy, palmy kokosowej i kawy.
  • Hodowla bydła.
  • Turystyka.

Homo floresiensis

Homo floresiensis to odkryty niedawno nowy gatunek człowieka, występujący na wyspie jeszcze około 12 tys. lat temu.

Nazwa Flores odnosi się także do:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.