Flaga_Kanady -
Flaga_Kanady -
Flaga Kanady jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: czerwony, biały i czerwony, z umieszczonym w centrum, na białym pasie, czerwonym liściem klonu.
Symbolika
Kolory biały i czerwony są oficjalnymi kolorami Kanady nadanymi temu krajowi w 1921 przez króla Jerzego V .
Historia
Początkowo Kanada używała flagi brytyjskiej tzw. Union Jack. W 1926 pierwszy raz powstał pomysł stworzenia własnej flagi Kanady. Projekt nie wyszedł jednak poza wstępną fazę. Dopiero po dwudziestu latach wrócono do tej idei. W 1946 Parlament Kanady rozpisał konkurs na projekt flagi. Otrzymano ponad 2600 prac. Jednak konkurs nie został wtedy rozstrzygnięty. Dopiero w 1964 roku premier Lester Pearson, wobec zbliżającej się setnej rocznicy Konfederacji Kanady, zakomunikował kolejny zamiar, tym razem udany, stworzenia flagi kraju. Utworzono mieszany senacko-parlamentarny komitet mający za zadanie wybór projektu. Ostatecznie wyselekcjonowano trzy:
  • Czerwona bandera z brytyjskim Union Jack i burbońskimi liliami (symbol Quebecu). Flaga ta miała symbolizować równowagę pierwiastków brytyjskich i frankofońskich w społeczeństwie kanadyjskim.
  • Flaga przypominająca dzisiejszą, w której zamiast jednego klonowego liścia znajdowała się gałązka trzech liści.
  • Biało czerwona flaga z jednym, stylizowanym liściem klonu.
Ostatecznie wybrano trzeci projekt. Jego prostota połączona z niewątpliwym ekologicznym pięknem sprawiła, że flaga Kanady wkrótce stała się jednym z najłatwiej rozpoznawalnych symboli.
Flaga kanadyjska pierwszy raz została zaprezentowana światu 1 lipca 1967 roku w czasie obchodów stulecia Konfederacji Kanady
Konstrukcja i wymiary
Flaga Kanady jest prostokątem o stosunku boków 2:1.
Flaga podzielona jest na trzy obszary. Dwa zewnętrzne, w czerwonym kolorze, mają poziome boki równe jednej czwartej poziomego boku całej flagi. Środkowe, białe pole jest kwadratem i zajmuje połowę całej powierzchni flagi. W środkowej części na białym tle umieszczony jest czerwony, stylizowany liść klonowy o 11-stu wierzchołkach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.