"Fiszbinowce"
Systematyka

Gromada:ssaki
Podgromada:ssaki żyworodne
Szczep:łożyskowce
Rząd:walenie
Podrząd:zębowce
Rodzina:Wieloryby gładkoskóre
Rodzina:Wieloryby gładkoskóre karłowate
Rodzina:Pływaczowate
Rodzina:Fałdowce
Nazwa systematyczna
Mysticeti

Fiszbinowce (Mysticeti) - jeden z dwóch podrzędów rzędu waleni. Charakteryzują się fiszbinem, czyli rogowymi płytami w górnej szczęce, służącymi do filtrowania planktonu z wody. Zęby u żyjących gatunków są obecne jedynie w fazie embrionalnej, są jednak znane kopalne gatunki fiszbinowców z zębami zamiast fiszbinu. Do fiszbinowców zalicza się największe ssaki morskie. Jeden z nich (płetwal błękitny) jest w ogóle największym ssakiem, jaki żył kiedykolwiek na Ziemi.

Odżywianie

Fiszbinowce odżywiają się przeważnie planktonem, szczególnie krylem. Niektóre gatunki jedzą także ryby. W trakcie żerowania, zwierzę nabiera dużą ilość wody do paszczy. Następnie wyciska ją przy zamkniętych szczękach przez fiszbin, który zatrzymuje zawarte w wodzie zwierzęta. Inne sposoby odżywiania to filtrowanie ze stale otwartą paszczą (np. wieloryby gładkoskóre), oraz filtrowanie mułu z dna (pływacz szary).

Wędrowanie

Fiszbinowce żyją we wszystkich oceanach. Wszystkie gatunki podejmują corocznie wędrówki. Lato spędzają żerując w zimnych wodach na wysokich szerokościach. W jesieni odpływają do cieplejszych obszarów, gdzie odbywa się parzenie i poród. Poza miejscami żerowania fiszbinowce odżywiają się rzadko lub poszczą przez miesiące. Pływacz szary odbywa nawet najdłuższą wędrówkę ssaków.

Skoki

Mimo znacznej masy, fiszbinowce są w stanie wyskoczyć całkowicie z wody. Znana jest akrobacja długopłetwca, ale także inne fiszbinowce przebijają ciałem powierzchnię wody lub uderzają w nią głośno płetwami. Cel tego zachowania nie został jednoznacznie wyjaśniony.

Głos

W przeciwieństwie do zębowców, dla fiszbinowców zdolność do echolokacji nie została potwierdzona. Za to potrafią one wydawać niskie dźwięki o wielkiej mocy. Wołania największych waleni są słyszalne przez setki kilometrów. Długopłetwiec słynie z wyjątkowych pieśni, których złożone serie strof odmieniane są corocznie i prawdopodobnie służą w zalotach.

Systematyka

Do fiszbinowców zalicza się cztery (czasami trzy) rodziny:
  • Wieloryby gładkoskóre (Balaenidae): mają gładki brzuch i szczególnie dużą głowę; brak płetwy grzbietowej
  • Wieloryby gładkoskóre karłowate (Neobalaenidae): jeden rodzaj z właściwościami pośrednimi między wielorybami gładkoskórymi a fałdowcami (gładki brzuch, płetwa grzbietowa), zaliczany czasami do tych pierwszych.
  • Pływaczowate (Eschrichtiidae): jeden gatunek żyjący blisko wybrzeży
  • Fałdowce (Balaenopteridae): mają gardło pokryte fałdami, tworzące wielką kieszeń; mają płetwę grzbietową; zawierają największe walenie
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.