(VI wieki p. n. e. , obecnie termin jest używany w różnych znaczeniach. Treść rozważań filozoficznych ulegała historycznym zmianom i jest uzależniona od przyjętej koncepcji filozofii.
Pojęcie filozofii
W starożytności filozofia utożsamiana była z wiedzą, której źródłem jest ciekawość, zdziwienie światem (Platon, Arystoteles) oraz wątpienie. Inspiracją do filozofii była także świadomość śmiertelności, skłaniającą do pytania o sens życia.
Jest dyscypliną powstałą w latach 60. filozof języka. Teoria ta stawia sobie za cel wszechstronną analizę aktów mowy oraz ich typologię. John Austin wyodrębnił w każdym akcie mowy trzy aspekty: lokucyjny (tworzenie i artykułowanie wypowiedzi), illokucyjny (intencjonalność wypowiedzi), perlokucyjny (dodatkowe oddziaływanie na odbiorcę). Klasyfikację aktów mowy, zawężając pojęcię do tzw.
To kierunek w filozofii matematyki, zakładajacy, że można oprzeć jej podstawy na bazie rachunku logicznego zdań (porównaj logika). W szczególności sprowadza to matematykę jako naukę do szczególnego rodzaju formalnej teorii logicznej implementującej pewien zestaw aksjomatów i wyprowadzającej z nich wnioski w oparciu o pewien zespół definicji (porównaj: formalizm (matematyka)).
Logicyzm odegrał znaczącą rolę w tworzeniu podstaw matematyki współczesnej.
To według stoików "rozum świata". Tak jak Heraklit, tak i stoicy uważali, że wszystcy ludzie są częścią rozumu świata, czyli "logosu". Uważali, że człowiek to świat w miniaturze, czyli mikrokosmos, będący odbiciem makrokosmosu. .
Ogół zmian prowadzących do poprawy życia lub stanu rzeczy. Jest przeciwieństwem regresu. Gwałtowny postęp określa się mianem rewolucji (rewolucja neolityczna, rewolucja przemysłowa). .
Chrześcijańska odmiana filozofii św. Tomasza z Akwinu i będąca oficjalną filozofią Kościoła Rzymskokatolickiego. Tomasz, tak jak Arystoteles, w swych dziełach powołuje się na Pierwszego Poruszyciela. W innych kwestiach też zwykle zgadza się z Arystotelesem. Tak samo jak on dzieli rozum na bierny i czynny. Dzięki Tomaszowi Kościół w swojej filozofii zrobił przeskok od metafizycznego św.
Pierwsze polskie filozoficzne, wydawane od Warszawie (oficjalną datą założenia jest Władysława Weryhę. Od Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wieloletnim redaktorem Przeglądu był Władysław Tatarkiewicz.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Przeglądzie Filozoficznym publikowali swoje prace najwybitniejsi polscy filozofowie.
Przegląd Filozoficzny został rozwiązany przez władze w roku 1949 z powody nadmiernej niezależności i wszechstronności; komunistycznym odpowiednikiem Przeglądu Filozoficznego miała być Myśl Filozoficzna.