(VI wieki p. n. e. , obecnie termin jest używany w różnych znaczeniach. Treść rozważań filozoficznych ulegała historycznym zmianom i jest uzależniona od przyjętej koncepcji filozofii.
Pojęcie filozofii
W starożytności filozofia utożsamiana była z wiedzą, której źródłem jest ciekawość, zdziwienie światem (Platon, Arystoteles) oraz wątpienie. Inspiracją do filozofii była także świadomość śmiertelności, skłaniającą do pytania o sens życia.
Mesjanizm to wiara, że pojawi się mesjasz, który zbawi świat lub powiedzie lud wybrany do kraju wiecznego szczęścia. Idea mesjanizmu pojawia się już w Starym Testamencie (król Izraela); w Nowym Testamencie mesjaszem jest Chrystus.
Na polskim gruncie idea mesjanizmu rozwinęła się w sposób szczególny.
Postmodernizm (inaczej: ponowoczesność, pomo, po-mo) to prąd myślowy odwołujący się do poczucia końca historii i wielkich narracji.
Centralnym zagadnieniem i tematem w postmodernizmie jest opozycja pomiędzy pojęciem nowoczesności i ponowoczesności. Postmodernistyczni teoretycy piszą o końcu człowieka, o zmianie jego kondycji, poddają w wątpliwość wszelkie systemy wartości jako arbitralne i determinujące człowieka.
Materia (przestrzeni i w czasie, co nie oznacza jednak, że położenie obiektów materialnych może być jednoznacznie określone. Jedno z podstawowych pojęć, od zarania filozofii rozpatrywane i rozumiane w różny sposób.
Nazwa materia została wprowadzona do filozofii wraz z innymi terminami łacińskimi dopiero w okresie hellenistycznym (III - I wiek przed n. e. ).
Historia
Starożytność
W jońskiej filozofii przyrody Anaksymander rozpatrywał ogólne prawa przekształcania się przyrody, a mianowicie prawa ruchu, który jest nieodłączny od materii.
To dyscyplina badająca relacje pomiędzy znakami a przedmiotami, do których się one odnoszą. Semantyka zajmuje się badaniem znaczenia słów, czyli interpretacją znaków oraz interpretacją zdań i wyrażeń języka. Semantyka logiczna (nazywana też czasem teorią modeli) bada języki sztuczne, gdzie badany język nazywany językiem przedmiotowym jest interpretowany za pomocą metajęzyka.
Strona opisuje filozoficzneznaczenie prawdy.
Następujące strony, opisują inne
znaczenia słowa Prawda:
Prawda (logika)
Prawda (gazeta)
Prawda jest to pewna cecha wypowiadanych zdań, określająca ich korelację z rzeczywistością. Problem zdefiniowania tego pojęcia trapił filozofów od starożytności.
Szkoła filozoficzna w starożytnej Grecji powstała w reakcji na greckiej religii.
Najwybitniejszymi przedstawicielami eleatów byli:
Ksenofanes
Parmenides
Zenon z Elei.
To inaczej teoria sprawnego działania. Jest dziedziną badań naukowych dotyczących wszelkiego celowego działania ludzkiego.
Prekursorem tej dziedziny filozofii był Tadeusz Kotarbiński. .