POLSKA NAZWA RASY
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
Klasyfikacja: pies stróżujący
FCI: Grupa:II Sekcja: Molosy
AKC: II
ANKC: Grupa II
CKC: Grupa II
KC: Grupa II NZKC: Grupa II
UKC: Grupa II
Wzorce rasy (linki zewnętrzne) FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
FILA BRASILEIRO/MASTIFF BRAZYLIJSKI- jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
Fila powstała ze skrzyżowania trzech ras: Doga Niemieckiego, Bloodhounda i Mastifa Angielskiego. Do Europy rasa została przywieziona przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich. W przeszłości Fila Brasileiro służył jako pies stróżujący, zaganiający bydło i łapiący zbiegłych niewolników.
Użytkowość:
Doskonale nadaje się na psa stróżującego dzięki nieprzekupności i wrodzonej niechęci do obcych(po portugalsku "ojeriza").
Temperament:
Fila odznacza sie silnym, dominującym charakterem dlatego poleca sią ją osobom, które mają już doświadczenie w prowadzeniu psów. File nie tolerują obcych na swoim terenie, są w stanie bronić swoich wlaścicieli i rzeczy do nich należących za cenę własnego życia. W przypadku zagrożenia, Fila nie cofnie się jeśli poweżmie decyzję o obronie. Tempreament Fili zmienia się drastycznie poza "jego" terenem-staje sie bardziej potulna. Wobec najbliższych nieopisany pieszczoch, który także niesamowicie potrafi opiekować się dziećmi i tolerować ich żywiołowe pieszczoty. Bardzo dobrze toleruje inne zwierzeta w domu, natomiast nie toleruje obcych zwierzat na własnym terenie.
Budowa:
Mocna, choć często zróżnicowana. Wiele osobników przejawia typowe charakterystki ras swoich przodków i tak też File mogą byc typu dogowatego(wysokie, szczupłe) lub mastifowatego(bardziej przysadziste, tęższe).
Szata i umaszczenie:
Dozwolone praktycznie wszystkie oprocz: myszatego, białego.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: wg. wzorca 65-75(pies), 60-70(suka) cm;
- waga: wg wzorca min. 50kg(pies), min. 40 (suka) kg.
Utrzymanie:
Utrzymanie Fili nie wymaga większego wysiłku. Należy szczotkowac psa kilka razy w tygodniu. Odnośnie pożywienia, jako przedstawiciel molosowatych, charakteryzuje sie wysokim zapotrzebowaniem. Celowe także byłoby podzielenie posiłków na 2-3 dziennie w celu zniwelowania ryzyka skrętu żołądka. Miesięczne utrzymanie Fili kształtuje się w okolicach 300PLN(skalkulowano dla karmy wysokiej jakości.)
Popularność w Polsce:
mała, lecz jest coraz więcej zwolenników rasy
Ciekawostki:
Fila charakteryzuje się inochodem(chodem wielbłądzim lub kocim)-jednoczesne stawianie kończyn jednej strony(prawa przednia, prawa tylna, lewa przednia, lewa tylna). Dodatkowo zad ma umieszczony powyżej linii krzyża(przypomina tym lwa). Pomimo swojej wielkości i wyglądu jest psem bardzo zrywnym. Dzięki kątowaniu jest w stanie zmieniać natychmiast kierunki biegu. Skoczny, wytrzymały, zwinny, giętki.
strona o Filach: www.liliowapolana.pl
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.