Ferdinand_Porsche -

Ferdynand Porsche, Ferdinand Porsche (urodzony 3 września 1875 - zmarł 30 stycznia 1951) - konstruktor samochodów urodzony w Austro-Węgrzech. Większość życia spędził jednak w Niemczech. Doctor honoris causa kilkunastu światowych uczelni.
Urodził się we Vratislavicach (Austro-Węgry, obecnie Czechy). Od 1916 pełnił funkcję dyrektora. w fabryce Austro-Daimler, następnie od 1923 pracował w Steyr i Daimler-Benz w Stuttgarcie. W 1931 założył własną firmę produkującą samochody sportowe. W 1934 na zlecenie Hitlera, który chciał stworzyć "samochód dla ludu" (niem Volkswagen), wraz z synem zaprojektował Volkswagena (Design Erwin Komenda) "garbusa", którego produkcję rozpoczęto w 1939. Szybko stał się on jednym z najbardziej popularnych samochodów świata. W czasie II wojny światowej Porsche projektował pojazdy dla wojska, między innymi działo pancerne Elefant (Ferdinand) i czołg "Tygrys". Trzy lata przed śmiercią konstruktora jego syn założył fabrykę o nazwie Porsche. W 1950 powstał pierwszy model sportowego samochodu Porsche. Wozy tej marki przez wiele lat wygrywały liczne wyścigi samochodowe. W sumie Ferdynand Porsche skonstruował ponad 300 różnych pojazdów mechanicznych.

Ważniejsze wynalazki

  • Silnik elektryczny zespolony z piastą koła (1897)
  • Lohner-Porsche-Elektromobil (1899)
  • Silnik sprężarkowy stosowany w samochodzie Mercedes SSK
  • Zawieszenie na drążkach skrętnych zastosowane między innymi w samochodzie VW Garbus.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.