Fenomenalizm - pojęcie ma związek z osobą Platona a dokładniej tzw. metaforą Jaskinii. Opisuje ona poszczególne etapy poznawania rzeczywistości przez człowieka.
Pierwszy to fenomenalizm czyli pogląd że jedyną rzeczywistościa poznawczą są dla nas zjawiska i wrażenia. Warto zwrócić uwagę, że Platon człowieka przedstawił jako jednostkę stojącę tyłem do wejścia jaskinii, i która ogląda tylko cienie marionetek - konwencje. Jednostka nie chce poznać prawdy (obrócić się i wyjść z jaskinii), gdyż żyje w nieświadomości i zakłamaniu.
Drugi etap to konwencjonalizm, w którym to człowiek nie przyjmuje do wiadomości, że te cienie to matrionetki stworzone przez człowieka - konwencje. Jest przekonany, że to co widział całe życie jest prawdą. Tego człwoieka można zmusić by poszedł dalej, wypycha się więc go na trudną i kamienistą drogę życia. Potrzebny jest mu jednak nauczyciel, który by go prowadził tą trudną drogą na zewnątrz.
Ostatni etap to wiedza o rzeczach, który następuje po wyjściu z jaskinii na zewnątrz. Dopiero gdy człowiek znajdzie się sam następuje tzw. poznanie samotnicze. Człowiek jest zdany sam na siebie, gdyż nie ma drogi powrotu. Gdyby wrócił, ludzie w jaskinii wyśmiali by go, bo nie chcieli by uwierzyć w to co mówi i co widział. Poznanie wartościowe jest dla elity.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.