br /> Falklandy (Malwiny) (ang. Falkland Islands, hiszp. Islas Malvinas) – archipelag na Południowym Atlantyku, około 480 km od wybrzeży Argentyny. Znajdują się pod administracją brytyjską, ale prawa do niego rości sobie także Argentyna.

Historia

Wyspy zostały odkryte w XVI w., później należały kolejno do Francji, Anglii, Hiszpanii, Argentyny, by w 1833 ostatecznie powrócić do Wielkiej Brytanii. Od 1892 roku uznana za kolonię brytyjską, tworzy wraz z wyspami Georgia Południowa i Sandwich Południowy tzw. Dependencję Falklandów. Prawa do wysp rości sobie również Argentyna, która w 1982 zajęła je na ponad 2 miesiące (

Geografia

Archipelag Falkladów składa się z dwóch dużych wysp noszących nazwy Falkland Wschodni (ang. East Falkland, hiszp. Gran Malvina) i Falkland Zachodni (ang. West Falkland, hiszp. Soledad), stanowiących około 98% powierzchni archipelagu, oraz ok. 700 mniejszych o łącznej powierzchni 12173 km². Powierzchnia wysp jest pagórkowata - najwyższy szczyt Mount Usborne sięga 705 m n.p.m. Dwie duże wyspy dzieli Cieśnina Falklandzka. Największa odległość ze stolicy archipelagu Port Stanley do skrajnych zachodnich wysepek (wyspa New Island) Falklandów wynosi 238 km.

Demografia

W 1982 roku ludność archipelagu tworzyło ok. 1950 osób, głównie potomków szkockich kolonistów, zwanych Kelperami. Większość mieszka w stolicy Port Stanley (ok. 1300 mieszkańców w 1982 roku). Pozostali mieszkańcy żyją w izolowanych farmach lub kilku niewielkich osadach. Farmy i osady połączone są drogami gruntowymi, dróg bitych jest na wyspach zaledwie kilka kilometrów.

Gospodarka

Ludność zajmuje się głównie hodowlą owiec i rybołówstwem
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.