FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich) - międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 200 narodowych federacji piłki nożnej. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną.
FIFA jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych:

Początki

FIFA została założona w Paryżu dnia 21 maja 1904 przez reprezentantów następujących krajów (federacji): Pierwsze międzynarodowe mecze towarzyskie miały miejsce już na początku XX wieku, więc musiała powstać organizacja, która będzie to wszystko kontrolować. Główną rolę w przyszłej federacji chciała odgrywać federacja Angielska, która powstała już w roku 1863. Carl Anton Wilhelm Hirschmann zaakceptował taką propozycję, jednak komitet wykonawczy angielskiej Federacji Piłki Nożnej (FA) oraz Federacji Szkocjii, Walii i Irlandii zanim wydał opinię na ten temat minęło sporo czasu. Jednak Francuz Robert Guérin oraz dziennikarz Matin stwierdzili, że takie czekanie nie ma sensu. Po spotkaniu z belgijskim przedstawicielem Louis Muhlinghaus ustalono, że FA nie będzie dyktowała warunków, i przy okazji zostały rozesłane zaproszenia na spotkanie w sprawie kształtu przyszłej federacji, która miała być na większym poziomie niż FA.
Pierwszy status FIFA określał zasady:
 • uznanie federacji innych krajów
 • zakaz gry zawodników dla różnych narodów
 • ujednolicenie zasad rozgrywania meczów
 • każda federacja musiała zapłacić 55 FF na rzecz FIFA
 • przejęcie przez FIFA obowiązku nadzorowania meczów międzypaństwowych

I Kongres

Na pierwszym kongresie FIFA (23 maja - 24 maja 1904) prezydentem został wybrany Robert Guérin. Victor E. Schneider i Carl Anton Wilhelm Hirschmann zostali zastępcami prezydenta. Louis Muhlinghauswas został głównym sekretarzem i skarbnikiem, a jego asystentem Ludvig Sylow.
14 kwietnia 1905 roku Komitet Wykonawczy przyłączył do FIFA Anglię. Był to pierwszy duży sukces nowej organizacji.

II Kongres

Drugi kongres odbył się również w Paryżu pomiędzy 10 czerwca - 12 czerwca 1905 roku. W między czasie przyłączyły się do federacji: Na tym kongresie Hirschmann zaproponował rozegranie "międzynarodowych mistrzostw", które miały odbywać się w czterech grupach:
 • I grupa - Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia
 • II grupa - Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia
 • III grupa - Austria, Szwajcaria, Węgry, Włochy
 • IV grupa - Dania, Niemcy, Szwecja
Cały turniej zamierzano przeprowadzić w Szwecji. Jednak do ostatniego dnia składania zgłoszeń (31 sierpnia 1905) nie wpłynęła żadna oferta.

Kolejne kongresy

Na kolejnym kongresie w Bernie pod nieobecność prezydenta Guerina, przeprowadzono rozmowy z Danielem Burleyem Woolfallem (przewodniczący FA), którego wybrano na nowego prezydenta. On za priorytet wziął ujednolicenie przepisów gry w piłkę nożną. Jednak wciąż głównym problemem, który trzeba było rozwiązać, to zorganizować mistrzowskie zawody międzynarodowe. Pierwsza sposobność nadażyła się z okazji letnich igrzysk olimpijskich w Londynie, jednak większość problemów nie została rozwiązana aż do kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Do tego czasu mecze traktowane były tylko jako widowisko, a nie współzawodnictwo. Pod wodzą angielskiego prezydenta duży postęp zrobiono na kanwie administracyjnej. Po raz pierwszy wydano biulrtyn informacyjy FIFA. Do 1909 roku w skład federacji wchodziły tylko kraje europejskie, jednak już na przełomie roku 1909 - 1910 do grona FIFA dołączyła Republika Południowej Afryki, w 1912 roku Argentyna i Chile, a USA w 1913. To był pierwszy krok ku połączeniu całego świata piłkarskiego pod wodzą jednej federacji.
W 1914 wraz z wybuchem I wojny światowej nastąpiła przerwa w rozwoju organizacji, jednak i tak cały czas toczyły się rozgrywki międzypaństwowe, organizowane na neutralnych boiskach. W roku 1918 umiera Daniel Burley Woolfall, jego śmierć bardzo spowalnia dalszy rozwój federacji, która od tego czasu była pod rządami Carla Hirschmanna, który odegrał bardzo dużą rolą w swoim kraju oraz całym sercem oddał się pracy na rzecz FIFA. Pod koniec wojny, z inicjatywy Jules'a Rimeta zaczął prowadzić rozmowy ze wszystkimi krajami, które były już włączone do organizacji. On również powołał spotkanie w Brukseli w 1919 roku.
Kolejne spotkanie odbyło się w Atwerpii w 1920 roku, gdzie wybrano nowy zarząd. Prezydentem został Jules Rimet, jego zastępcą Louis Oestrup oraz Carl Hirschmann jako Sekretarz Generalny. W roku 1921 FIFA liczyła 20 członków. Postanowiono, że turniej olimpijski będzie odbywał się zgodnie z zasadami ustalonymi przez FIFA i będzie uznawany za mistrzostwa świata amatorów. Już wtedy również pojawiła się myśl o organizacji turnieju mistrzostw świata.
Na kolejnym kongresie w Amsterdamie 28 maja 1928 roku ustalono, że odbędą się pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. Gospodarz miał zostać wybrany spośród następujących krajów: Węgry, Włochy, Holandia, Hiszpania, Szwecja i Urugwaj. Od samego początku było wiadomo, że największe szanse ma Urugwaj, który był dwukrotnym mistrzem olimpijskim, a w roku 1930 obchodził 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Kongres w Barcelonie w 1929 roku zadecydował o tym, że Urugwaj będzie organizatorem I Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Jednak ta decyzja nie była pozytywnie odebrana w Europie, która była w wielkim kryzysie gospodarczym, a podróż przez Ocean była bardzo kosztowna. Nad turniejem pojawiły się czarne chmury.

I Mistrzostwa Świata

Jednak ciężki wysiłek organizacyjny się opłacił i dnia 18 czerwca 1930 roku na stadionie Centenario w Montevideo odbyło się otwarcie I Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W turnieju udział wzięło 13 zespołów:
 • 4 z Europy
 • 7 z Ameryki Południowej
 • 2 z Ameryki Północnej
Turniej zakończył się wielkim sukcesem sportowym i finansowym. Jednym minusem była mała ilość drużyn europejskich. Ustalono, że turniej mistrzowski będzie odbywał się regularnie co 4 lata.

Prezydenci FIFA

Linki zewnętrzne

FIFA
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.