Poprzednik: 
Björn Stary
Władcy Szwecji Następca:
Olaf Skötkonung

Eryk Zwycięski (szw. Erik Segersäll), (ok. 935- 994) był władcą Szwedów podczas dwóch ostatnich dekad X wieku.
Nie zachowało się wiele informacji o rządach Eryka. Według przekazów władca rządził razem ze swoim bratem Olafem Björnssonem. Po śmierci brata Eryk wybrał na współrządzącego swoje nienarodzone jeszcze dziecko (zamiast bratanka Styrbjörna). Wydziedziczony bratanek zaatakował Eryka z pomocą wielkiej duńskiej armii. Eryk armię pokonał, stąd przydomek Zwycięski.
Najprawdopodobnej założył też do dziś istniejące miasto Sigtuna. Były tam bite pierwsze szwedzkie monety dla jego syna i następcy Olafa Skötkonunga.
W 980 Eryk poślubił Sygrydę Storrådę (Świętosławę) - córkę Mieszka I.
Wg przekazów Adama z Bremy Eryk był również władcą Danii. Historycy zgadzają się, że nie jest to prawdą; zapis ten wynika z osobistej niechęci Adama Bremeńskiego do Swena Widłobrodego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.