Eryk_Pomorski -

Eryk Pomorski (1382 - 1459) - król Danii, Norwegii i Szwecji.
Eryk Pomorski urodził się na darłowskim zamku, był synem słupskiego księcia Warcisława VII i Marii Meklemburskiej. W 1388 r. został zaadoptowany przez swoją ciotkę królową Danii, Norwegii i Szwecji Małgorzatę I. Ona zmieniła mu chrzestne imię Bogusław na Eryk. Na mocy Unii kalmarskiej w roku 1397 został koronowany na władcę tych królestw jako Eryk XIII. Realnie panować zaczął w 1412 roku po śmierci Małgorzaty.
Dążąc do opanowania całego wybrzeża Bałtyku, wplątał się w wyczerpujące wojny o Szlezwik, Gotlandię, Estonię i Inflanty. Popierał rozwój miast, budował zamki, usprawniał administrację, dbał o gospodarkę. Liczni wrogowie wyrobili mu jednak złą opinię. Został zdetronizowany na przełomie lat 30. i 40. XV wieku i przeniósł sie na Gotlandię, skąd nękał napadami wrogów, zyskując miano "Ostatniego Wikinga Bałtyku". Do Darłowa wrócił w 1449 roku skąd rządził ziemią słupską. Eryk był człowiekiem wysokim (190 cm wzrostu), energicznym, cieszył się dużym powodzeniem u kobiet.
Link zewnętrzny: Strona o Eryku Pomorskim
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.