Ermitaż (fr. ermitage - pustelnia) - pawilon ogrodowy lub parkowy, także reprezentacyjny budynek umieszczany najczęściej na uboczu, świątynia dumania. Rozpowszechniony od XVII w. do XVIII w. we Francji i w Niemczech. Czasami umieszczano w nim zbiory, kolekcje osobliwości. Ermitaż powastał za panowania Piotra Wielkiego jako skromny plac zimowy. Następnie w muzeum przekształciła go caryca Katarzyna. Tak powstał Ermitaż w Sankt Petersburgu (obecnie największe muzeum sztuki i malarstwa w Rosji mieszczące się w Pałacu Zimowym i kilku sąsiednich budynkach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.