Erfurt -
Erfurt -
Erfurt – miasto położone w centralnej części Niemiec, stolica Turyngii, duży ośrodek przemysłowy z prawie 200.000 mieszkańcami.
Pierwsza pisemna wzmianka o Erfurcie pochodzi z 742 kiedy pojawia się nazwa "Erphesfurt". W średniowieczu Erfurt leżał na ważnym szlaku handlowym niedaleko brodu na rzece Gera. Wraz z pięcioma innymi miastami położonymi w Gotha, Tennstedt, Arnstadt and Langensalza był centrum wytwórczym i handlowym barwnika indygo uzyskiwanym z urzetu. W 1392 utworzono słynny w tym okresie czasu uniwersytet erfurcki który jednak został zlikwidowany w 1816. W 1803 miasto zostało częścią Prus i przynależało do nich do 1945. Po zjednoczeniu Niemiec, Erfurt został stolicą landu Turyngia.
"Wizytówką" Erfurtu są dwa stojące obok siebie i górujące nad otaczającym miastem kościoły Mariendom i Severikirche. Innym unikalnym zabytkiem jest Krämerbrücke, most łączący brzegi rzeki Gery, na którym znajdują się budynki mieszkalne. Został zbudowany w 1325, a pierwotnie po jego obu stronach stały dwa kościoły, z których do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden.
W Erfurcie znajduje się także Augustinerkloster, klasztor augustiański w którym w latach 1505–11 mieszkał jako mnich Marcin Luter. W mieście urodzili się między innymi kuzyn Jana Sebastiana Bacha Johann Bernhard Bach i socjolog Max Weber.

Link zewnętrzny

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.