Eremita lub pustelnik (z gr. eremites - żyjący na pustyni) to osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji oraz celibat. Zajmuje się przede wszystkim modlitwą, ascezą, utrzymywuje się z żebractwa.
Pierwsi pustelnicy (anachoreci) pojawili się w III wieku na terenach Egiptu i Palestyny. Niektórych z pustelników otaczano niezwykłą czcią i odbywano pielgrzymiki do ich pustelni. Eremici wywarli wpływ na tworzenie się zakonów o surowej regule takich jak karmelici i kartuzi.
Klasztor zakonników żyjących w odosobnieniu, pustelnia określana jest nazwą erem.
Do kanonizowanych eremitów należą m.in. : święty Kaloger, święty Roland i święty Wiwald
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.