Enuma Elisz to babiloński epos napisany w języku akadyjskim nazywany tak od swoich pierwszych słów, które znaczą "Kiedy na wysokości". Dzieło to opisuje stworzenie świata, pokonanie przez boga Marduka bogini Tiamat broniącej chaosu i ustanowienie porządku świata.
Pierwotny tekst tego eposu pochodzi z XIV wieku p.n.e., a znana wersja pochodzi z II wieku p.n.e.
Polski przekład fragmentów eposu, pt. Enuma Eliš, czyli opowieść babilońska o powstaniu świata ukazał się w przekładzie Józefa Bromskiego w Warszawie w 1925 r. Reprint tego wydania wraz z wyborem analiz opublikowało w 1998 r. wydawnictwo Wacław Bagiński.
Mezopotamia
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.