Enlil w mitologii sumeryjskiej bóg powietrza zwany "Panem Powietrza" lub "Panem Wiatru", syn Ziemi (Ki) i Nieba (An), ojciec Nanna boga księżyca, Nerigal'a, Ningirsu, Ninurta i Nisaba. Głównym ośrodkiem jego kultu było miasto Nippur. Razem Anu i Enkim stanowił trójcę wielkich bogów.
Według jednego z mitów Enlil stworzył pierwszego człowieka wykopując motyką dziurę w ziemi, z której człowiek wyrósł jak roślina. Innym mit opowiada jak Enlil rozdziela swych rodziców: Niebo (An) zostaje podniesiony w górę, a matka Ziemia (Ki) pozostaje przy jego boku.
Przyjazny w stosunku do ludzi, jednak potrafił być również okrutny zsyłając na ludzkość plagi. Nosił na głowie koronę z rogami, która była symbolem jego siły.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.