Emomali Rachmonow (ur. 5 października 1952 r. w Dangarze) jest od 1994 prezydentem Tadżykistanu.
W 1990 wybrany jako poseł do Komitetu Centralnego Tadżyckiej SRR. Od 1992, już w niepodległym państwie przewodniczący Rady Najwyższej republiki, po rezygnacji Rachmana Nabijewa.
6 listopada 1994 r. Rachmonow został wybrany prezydentem, natomiast zaprzysiężony 16 listopada tego samego roku. Dzięki zmianom w konstytucji mógł zostać wybrany ponownie na to stanowisko 6 listopada 1999 r. na siedmioletnią kadencję. Według źródeł oficjalnych głosowało wówczas na niego w wyborach powszechnych 97 % wyborców, choć zagraniczni obserwatorzy zgłaszali liczne zastrzeżenia i podawali przykłady łamania prawa wyborczego.
W 2003 r. Rachmonow wygrał referendum, dzięki któremu może pozostac u władzy na następne kadencje po upływie obecnego mandatu. Opozycja jednak zarzuca mu, iż referendum zostało sfałszowane.
Rachmonow przeżył kilka wymierzonych w siebie zamachów, m.in. w kwietniu i sierpniu 1997 r. oraz w listopadzie 1998.
Chociaż stoi na czele państwa zamieszkałego głównie przez muzułmanów i choć odbył w 1997 r. pielgrzymkę do Mekki, Rahmonow znajduje się pod silnym wpływem zoroastryzmu, zaś samego Zoroastra uważa za Tadżyka z Baktrii.
Jest żonaty, ma dziewięcioro dzieci.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.