Emiliano Zapata (8 sierpnia 1879 - 10 kwietnia 1919) - meksykański anarchista i rewolucjonista.
Jeden z przywódców rewolucji meksykańskiej (1910-1920) urodził się w Anenccullco w stanie Morelos w Meksyku w rodzinie chłopskiej. Twórca i przywódca armii partyzanckiej "zapatystów" która walczyła z wojskami rządowymi. Był autorem ogłoszonego w 1911 Planu z Ayala, który zakładał zwrot chłopom ziemi oraz konfiskatę i podział części latyfundiów. Plan ten czynnie próbował wprowadzać w życie, za co był uwielbiany przez biednych i znienawidzony przez bogatych. Nadawano mu przydomki Wódz Południa, Apostoł Meksakańskiego Agraryzmu. W 1913 wspólnie z siłami Pancho Villa, przywódcy powstania na północy kraju zajął stolicę, miasto Meksyk. Kiepska organizacja i brak programu dla, innych oprócz wiejskiej biedoty, warstw społecznych powodowały, że powstanie słabło. Rewolucjoniści opuścili stolicę, a siły rządowe stopniowo przywracały swoją kontrolę nad terytorium państwa. W 1919 Zapata padł ofiarą podstępu pułkownika armii rządowej, Jezusa Guajardo i zginął od kuli w hacjendzie San Juan Chinameca. Zapatyści walczyli jeszcze przez rok aż do otrzymania od rządu gwarancji potwierdzającej ich prawo własności do rozparcelowanych ziem. Aktualnie pochowany pod Pomnikiem Rewolucji jako bohater narodowy Meksyku wraz z Pancho Villa.
Na podstawie jego barwnego życiorysu rewolucjonisty powstał w 1952 film "Viva Zapata!" produkcji USA, w reżyseri Elia Kazana. Scenariusz Edgecumb Pinchon i John Steinbeck. W postać Zapaty wcielił się sam Marlon Brando.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.