Emil Theodor Kocher (25 sierpnia 1841 w Bernie - 27 lipca 1917), chirurg szwajcarski, laureat Nagrody Nobla 1909.
Studiował w Zurychu, Berlinie, Londynie i Wiedniu, w 1865 obronił doktorat w Bernie. W latach 1872-1911 był profesorem uniwersytetu w Bernie. Opracował wiele nowych metod operacyjnych - żołądka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego i tarczycy, a także wprowadził nowe narzędzia chirurgiczne własnej konstrukcji (kleszczyki chirurgiczne, zgłębnik). Autor podręcznika chirurgii operacyjnej Chirurgische Operationslehre (1892).
W 1909 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny z badania dotyczące fizjologii, patologii i chirurgii gruczołu tarczycowego.
Źródła:
  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.