Emil Krebs (15 listopada 1867 Świebodzice - 31 marca 1930), wybitny poliglota, syn mistrza murarskiego.
W wieku 7 lat jako samouk nauczył się języka francuskiego. Zdając maturę w wieku 17 lat władał biegle 12 językami. Po krótkich studiach teologicznych zmienił kierunek na prawo. Zgosił swój akces do nowo utworzonego w Berlinie seminarium języków orientalnych. Tam stwierdzono jego wybitne uzdolnienie językowe. Wtedy też poświęcił się językom azjatyckim. Zdał państwowy egzamin z prawa i zameldował się do służby dyplomatycznej. W 1893 wyruszył na Daleki Wschód. Otrzymał posadę tłumacza w niemieckim poselstwie w Pekinie. W 1917, po zamnknięciu ambasady niemieckiej, Krebs przeniósł się do agencji informacyjnej w urzedzie spraw zagranicznych. Zmarł 31 marca 1930 wskutek udaru mózgu znając ok. 90 języków. Pochowany na cmentarzu Suedwest-Friedhof w Berlinie.
Nie pozostawił nic trwałego ze swoich uzdolnień, dziś dla wielu praktycznie nieznany. Podobno języki poznawał metodą tak skomplikowaną, że nikt inny nie byłby w stanie się nią posługiwać.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.