Elżbieta II (ur. 21 kwietnia 1926 na Mayfair w Londynie jako Elizabeth Alexandra Mary Saxe-Coburg-Gotha), królowa Wielkiej Brytanii od 6 lutego 1952 (koronacja 2 czerwca 1953), z dynastii Windsorów.
Elżbieta II
1926 -
Elżbieta_II -
Królowa Wielkiej Brytani i Irlandi Północnej
Królowa 1953 -
poprzednik Jerzy VI
następca Karol
Ojciec Jerzy VI
Matka Elżbieta

Władza

Wstąpiła na tron po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Jej mężem jest książę Filip Mountbatten z grecko-duńskiej linii rodziny; mają czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Oprócz faktu bycia królową Wielkiej Brytanii, jest również głową 15 innych państw: Antiguy i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, St Kitts i Nevis, Saint Lucii, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona.

Młodość

Do 10 roku życia nie spodziewała się zostać królową. Gdy jej stryj król Edward VIII abdykował w 1936 roku korona przypadła jej ojcu Jerzemu VI. Tym samym Elżbieta stała się jego następczynią. W dzieciństwie nie umiała wymówić swojego imienia i mówiła że jest Lilibet . Królowa ma trzy imiona (Elżbieta Aleksandra Maria). Otrzymała wykształcenie domowe, uczyły ją guwernantki i inni nauczyciele w pałacu Buckingham i w Windsorze, gdzie w okresie wojny zamieszkiwały ze swoją siostrą Małgorzatą. Potem studiowała historię i prawo konstytucyjne, a mając 19 lat, wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej ATS. Od dziecka lubiła jazdę konną i pływanie. Kucyka otrzymała na urodziny, a za pływanie zdobyła nagrodę w wieku 13 lat. Obie z siostrą były skautkami. Tuż przed wybuchem wojny Elżbieta towarzyszyła swoim rodzicom podczas ich wizyty w Królewskiej Szkole Morskiej, gdzie spotkała młodego marynarza, swego dalekiego krewnego. Był to książę Filip. Oboje zapałali do siebie uczuciem. Pobrali się w Opactwie Westminsterskim, gdy Elżbieta skończyła 21 lat. Mają czworo dzieci.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.