Elżbieta Amelia Eugenia, księżna Bawarii (urodzona 24 grudnia 1837 w Monachium - zmarła 10 września 1898 w Genewie) była żoną cesarza Franciszka Józefa I, cesarzową Austrii i królową Węgier. Znana jest również jako Sissi, bądź Sisi - tak od najmłodszych lat nazywali ją przyjaciele i rodzina.
Franciszka Józefa I poślubiła w 1854 roku. Mieli czworo dzieci:
  • Arcyksiężną Zofię (1855-1858)
  • Arcyksiężną Giselę (1856-1932)
  • Arcyksięcia Rudolfa (1858-1889)
  • Arcyksiężną Marię Walerię (1867-1924)
W drugiej połowie XIX w. uchodziła za najpiękniejsza kobietę na świecie. Na ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne, pomagające utrzymać jej urodę poświęcała kilka godzin.
10 września 1898 roku w Genewie w Szwajcarii została zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigi Lucheni, który wbił jej nóż w serce. Jak później mówił chciał po prostu zabić jakiegoś władcę, nieważne jakiego. W swojej samotni często pisała wiersze. Jej ulubionym poetą i (jak sama go nazywała ) mistrzem był Heinrich Heine. Posiadała liczne majątki ziemskie, np. Achilledon na greckiej wyspie Corfu oraz pałac Godollo pod Budapesztem.
Była blisko spokrewniona z legendarnym królem Bawarii Ludwikiem II.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.