El Alamein - miasto w północnym Egipcie nad Morzem Śródziemnym, 106 km na zachód od Aleksandrii, 240 km na północny zachód od Kairu, port naftowy, centrum turystyczne.
W 1955 r. w pobliżu miasta znaleziono złoża ropy naftowej, które przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. W El Alamein mieści się muzeum wojny z pamiątkami z dwóch bitew pod El Alamein oraz z innych bitew w północnej Afryce w czasie drugiej wojny światowej. Pod miastem położony jest też wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich i włoskich na wzgórzu Tell el-Eisa. Muzeum i cmentarz są miejscem odwiedzin wielu turystów.
Pod El Alamein miały miejsce dwie kluczowe bitwy kampanii w Północnej Afryce:
W pierwszej bitwie pod El Alamein (1 lipca 1942 - 27 lipca 1942) niemiecko-włoskie oddziały Osi pod dowództwem gen. Erwina Rommla zostały zatrzymane przez brytyjską 8. Armię dowodzoną przez gen. Claude'a Auchinlecka.
W drugiej bitwie pod El Alamein (23 października 1942 - 4 listopada 1942 siły alianckie pod dowództwem marszałka Bernarda Law Montgomery'ego przełamały front Osi i zmusiły jej oddziały do wycofania się do Tunezji.
Bitwy te miały decydujący wpływ na rozwój działań wojennych w Afryce Północnej.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.