Ekwador (Ecuador, Republika Ekwadoru - República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej, jedno z trzech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830. Sąsiaduje z Kolumbią, Peru oraz Oceanem Spokojnym. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
br />

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 10 sierpnia 1998 Ekwador jest republiką, w której głową państwa jest prezydent będący zarazem szefem administracji. Prezydent wraz z wiceprezydentem są wybierani z tej samej listy w powszechnych i bezpośrednich wyborach na czteroletnią kadencję (nie ma możliwości reelekcji). Członkowie rządu są mianowani przez prezydenta.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego, stuosobowego parlamentu (Kongres Narodowy). Członkowie parlamentu są wybierani w prowincjach w bezpośrednich wyborach.
Kraj administracyjnie jest podzielony na 22 prowincje: Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Esmeraldas, Galapagos, Guayas, Imbabura, Loja, Los Rios, Manabi, Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Sucumbios, Tungurahua, Zamora-Chinchipe.
  • Święto narodowe: 10 sierpnia - Święto Niepodległości (rocznica powstania w 1809)

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

Podstawowe informacje o historii i odsyłacz do artykuły o historii kraju

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Ludność

  • Spodziewana długość życia: 71,06 lat
  • Religia: katolicyzm 95%
  • Grupy etniczne: większość ludności mieszana, pochodzenia indiańsko-europejskiego
  • Języki: hiszpański, keczua

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.