To nauka społeczna analizująca i opisująca produkcję,
dystrybucję i konsumpcję dóbr.
Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu rzadkich zasobów-ktore mogą mieć także inne,alternatywne,zastosowania-w celu wywarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszlą, pomiędzy różne osoby i różne grupy w spoleczeństwie.
Spółka prawa handlowego, obecnie regulowana przez Kodeks spółek handlowych. Określony umową związek kilku podmiotów (wspólników), w którym odpowiadają oni wobec wierzycieli spółki tylko do wysokości imiennych udziałów w spółce, zapisanych w umowie spółki (wyjątkiem jest zadłużenie podatkowe).
Prawo nie ogranicza liczby wspólników, oznacza to, że udziałowcem może być zarówno jedna jak i np.
1. artykuły (Kodeksu handlowego z 27 czerwca 1934).
2. Towar (ang. merchandise) - zapas artykułów w sklepie, na składzie, w magazynie.
3. Towar (giełdach, np. towary masowe, waluty, instrumenty finansowe, a nawet indeksy giełdowe. W tym szerokim znaczeniu słowo "towar" używane jest rzadko.
Zjawisko komodyzacji oraz organizowanie się nowych rynków giełdowych to dwie główne przyczyny rozszerzania terminu towar na takie dobra, jak niektóre wyroby elektronicznego (np.
To pojęcie używane zamiennie z pojęciem pieniądz. Jednak nazwę waluta stosuje się przede wszystkim w kontekście wymiany międzynarodowej.
Waluta jest wtedy środkiem rozliczeniowym (czyli miernikiem wartości) oraz środkiem regulowania płatności (należności i zobowiązań) w transakcjach międzynarodowych.
O walucie krajowej mówimy gdy mamy na myśli jednostkę monetarną danego kraju (ale tylko taką która występuje na rynku międzynarodowym).
Pojęcie ekonomiczne oznaczające tę część wartości wytworzonego produktu, która odpowiada wartości zakupionych surowców niezbędnych do jego wytworzenia.
Zobacz też: wartość dodana. .
To osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy.
Zobacz też: dług, przegląd zagadnień z zakresu ekonomii. .
To taki sposób koordynacji działań społeczeństwa w sferze gospodarki, gdzie kwestie wielkości i struktury produkcji, sposobu wytwarzania i adresowania powstałych dóbr są rozwiązywane przez spontaniczne działania anonimowych uczestników - producentów i konsumentów.
Przeciwieństwem wolnego rynku jest interwencjonizm państwowy czyli taki sposób koordynacji w gospodarce, gdzie państwo może wprost nakazywać co i jak produkować oraz komu przekazywać wytworzone dobra.
Prawnie zagwarantowana możliwość pełnego rozporządzania jakąś rzeczą. W szczególności właściciel względem rzeczy ma uprawnienia do jej posiadania, używania, pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy, zbycia, przetworzenia, zużycia lub zniszczenia. Granicami korzystania z rzeczy są przepisy ustaw, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie danej własności.
Ziemia w ekonomi oznacza surowce naturalne takie jak grunty, złoża cennych minerałów czy użyteczne częstotliwości radiowe. Ziemia jest jednym z trzech czynników produkcji – pozostałe dwa to praca oraz kapitał.
Ilość ziemi jest stała, więc jej cenę reguluje popyt oraz uregulowania prawe. Wiele państw opodatkowuje posiadanie gruntów podatkiem od nieruchomości
Większość społeczeństw jest emocjonalnie przywiązana do ziemi, która nazywa swoją ojczyzną.
Prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych. Jest to zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą, "dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób" (nie mniejszej niż dziesięciu osób fizycznych lub nie mniej niż trzech osób prawnych), zwanych "członkami spółdzielni". Liczba członków może być zmienna (nie może jednak spaść poniżej ustawowych 10 (lub 3) osób fizycznych (lub prawnych).
Praca jest miarą wysiłku włożonego przez człowieka w wytworzenia danego dobra. Najczęściej wyrażana jest ona w roboczogodzinach. Praca jest jednym z trzech czynników produkcji – pozostałe dwa to ekonomicznych praca nazywana jest kapitałem ludzkim, co czasami oznacza również zdolności posiadane przez siłę roboczą. Jeżeli ludzie wykonujący pracę są do niej dobrze przygotowani i posługują się zaawansowaną technologią, to uzyskują dużą wydajność pracy.