Zajwisko polegające na występowaniu populacji lub spokrewnionych gatunków na wzajemnie wykluczających się obszarach geograficznych, np. różnych kontynentach.
Zobacz też: sympatryczność.
Zjawisko współżycia grzybów niższych z niektórymi bezkręgowcami, np. kornikami, termitami, niektórymi mrówkami, galasówek. Polega na tym, że grzybnią a grzyb czerpie substancje odżywcze z kału owada. Dodatkową korzyścią dla grzyba jest jego rozprzestrzenianie wraz z odchodami owada. .
Planetę.
Ziemska jest niejednorodną powłoką złożoną z mieszaniny gazów zwanej powietrzem. Oprócz gazów takich jak: tlenek i podtlenek azotu, siarki oraz (w znacznie mniejszych ilościach) m. in. radon i jego izotopy, jod, amoniak, a także przedostające się do atmosfery tzw. aerozole atmosferyczne, tj.
Oznacza narzędzie zarządzania obejmujące systematyczną, udokumentowaną, okresową i obiektywną ocenę efektów działalności organizacji, systemu zarządzania i procesów służących ochronie środowiska. .
Dział ekologii zajmujący się badaniem wzajemnych związków pomiędzy zwierzętami i roślinami, a otoczeniem w jakim się znajdują (środowisko, środowisko nieożywione, środowisko przyrodnicze). W tych związkach badany jest udział i reakcje pojedynczego organizmu, w przeciwieństwie do synekologii, gdzie biosystemem wchodzącym w interakcje ze środowiskiem nieożywionym są zbiorowości organizmów takie jak populacje, biocenozy (fito- lub zoocenozy), a nawet większe jednostki jak eskosystemy czy nawet całe biomy.
Ogół organizmów: roślinnych (fitobentos) i zwierzęcych (zoobentos) zasiedlajacych dno zbiorników wodnych (bental). Skład gatunkowy i liczebność bentosu zależy od różnorodnych czynników biotycznych i abiotycznych - m. in. rodzaju zbiornika (słono- lub słodkowodny), głębokości dna itp.
Bentos morski tworzą larwy owadów, glony, bakterie, a także różne gatunki roślin zielnych.
(organizmów żywych danego środowiska (homeostazy (czyli dynamicznej równowagi). Biocenoza wraz ze środowiskiem fizycznym to ekosystem.
Biocenozy można podzielić na naturalne i stuczne. Do naturalnych można zaliczyć sawannę, las, jezioro, a do sztucznej park, ogród.
Biocenozę tworzą:
fitocenoza - organizmy roślinne
zoocenoza - organizmy zwierzęce
drobnoustroje
Zobacz też
przegląd zagadnień z zakresu ekologii.
(zob. bio) produkt fermentacji związków pochodzenia organicznego (np. ścieki i odpady komunalne, odchody zwierzęce, odpady przemysłu rolno-spożywczego).
Biogaz składa się w ok. 65% z metanu i w 35 z dwutlenku węgla, jego średnia dżula na metr sześcienny biogazu, w warunkach normalnych, czyli 0oC i 105Pa). .
Metoda ocena stanu środowiska, poziomu zanieczyszczeń, na podstawie badania reakcji organizmów żywych stenotypowych (organizmów wskażnikowych) na zmiany. .
Duży obszar o jednakowym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym . Typ roślinności biomu jest charakterystyczny, choć skład gatunkowy może być różny w zależności od położenia geograficznego. Podobnie rzecz się ma ze składem gatunkowym zwierząt.
Przyczyną pewnego zamieszania w terminologii ekologicznej dotyczącej tego tematu jest fakt, że ekolodzy anglojęzyczni czasem używają wymiennie określenia biom i Australii i Afryki.
W ekologii przez termin biomasa rozumie się ogólną masę materii organicznej, zawartej w organizmach zwierzęcych i roślinnych w danym siedlisku.
Pod tym pojęciem rozumie się także całość występującej w przyrodzie materii pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego nie wliczając w to materii organicznej zawartej w kopalinach. Poprzez fotosyntezę energia słoneczna jest akumulowana w biomasie, początkowo organizmów roślinnych, później w łańcuchu pokarmowym także zwierzęcych.
(zob. bio) strefa kuli ziemskiej zamieszkana przez organizmy żywe. Obejmuje ona:
powierzchnię Ziemi
zewnętrzną część skorupy ziemskiej (ok. 3 m w głąb)
dolną część atmosfery
hydrosferę
Pojęcie to zostało wprowadzone przez geologa Eduarda Suessa w roku lat 20. XX wieku i poprzedza wprowadzenie przez Arthura Tansleya w 1935 roku pojęcia ekosystemu.
Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu ekologii.
, czyli Coordination of Information on the Environment - system informacji na temat przyrody nadzorowany przez Europejską Agencję Środowiskową (EEA czyli European Environmental Agency).
Celami programu są:
realizacja polityki ekologicznej bioróżnorodności we wszystkich wymiarach
określenie kierunku dotyczącego polityki ochrony przyrody, jej wdrażanie i pobudzanie różnych służb państwowych w tym wymiarze.