Edytor to program komputerowy służący do edycji tekstu. W odróżnieniu od procesora tekstu nie zajmuje się wyglądem i formatowaniem tekstu, lub też ma te możliwości bardzo ograniczone.
Edytory tekstu, podobnie jak programy w wielu innych kategorii, mogą być zarówno bardzo proste, jaki i bardzo skomplikowane. Przykładem prostego edytora tekstu w środowisku Unix jest vi, przykładem "wielkiej kobyły" jest napisany przez Richarda Stallmana emacs, natomiast maksimum możliwości edytora pracującego w trybie znakowym dla DOS reprezentuje Aurora.
Znane edytory to TextPad, UltraEdit, NoteTab, Notepad (dla Microsoft Windows), vi, VIM, emacs, ed, pico, nano. Napisany w Javie program jEdit (http://www.jedit.org) jest niezależny od platformy (działa we wszystkich systemach operacyjnych wspierających Javę).
Prekursorem edytorów tekstu był automat organizacyjny o podobnych funkcjach ale bez komputera i o dużo mniejszych możliwościach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.