Edward John Eyre (5 sierpnia 1815 - 30 listopada 1901), angielski odkrywca, badacz ziem australijskich.
W 1839 wyruszając z Adelaide przeszedł południową część Australii z zachodu na wschód (z towarzyszącym mu Aborygenem Wylie). Najpierw zbadał Zatokę Spencera, odkrył Góry Flindersa, jeziora wewnątrz kraju - Jezioro Eyre, Jezioro Torrens i inne, docierając do dorzecza Murray.
W latach 1840-1841 razem z Wylie jako pierwszy Europejczyk przeszedł linię brzegową Wielkiej Zatoki Australijskiej i niziny Nullarbor. Także tym razem wyruszył z Adelaide i dotarł aż do dzisiejszego Albany na 117,5°E. Było to pierwsze przejście białego człowieka przez pustynne obszary południa Australii.
Zob. też: Jezioro Eyre, Półwysep Eyre.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.