Dziewięćsił bezłodygowy
Dziewięćsił_bezłodygowy -
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:astrowce
Rodzina: astrowate
Rodzaj: dziewięćsił
Nazwa systematyczna
Carlina acaulis L.
Dziewięćsił_bezłodygowy -
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis L.) - gatunek byliny należącej do rodziny astrowatych. Występuje dosyć często na terenie Polski (Beskidy, Pieniny, Tatry).

Charakterystyka

Liście
Pierzaste, powcinane, kolczasto zakończone, tworzące rozetę. Rozeta rozpostarta tuż przy gruncie osiąga do 15 cm średnicy.
Kwiaty
W środku rozety umiejscowiony jest duży srebrzystobiały, koszyczkowy kwiatostan, przypominający pojedynczy kwiat. Kwiatostan otwiera się tylko w słońcu. Kwitnie od lipca do września.
Owoce
Owocuje jesienią.
Korzeń
Gruby, palowy.
Biotop
Tereny górzyste, często wzgórza wapienne, także niże. Preferuje gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, ubogie, piaszczysto-gliniaste. Rośnie w miejscach nasłonecznionych.

Zastosowanie

  • w medycynie: już w Średniowieczu uważany był za roślinę leczniczą. Korzeń wykorzystywany był jako środek napotny lub moczopędny, a także przy zaburzeniach trawienia.
Dziewięćsił_bezłodygowy -
Korzeń zebierany jest jesienią i po oczyszczeniu wysuszony w warunkach naturalnych. Surowiec zawiera: olejek (1-2%), w nim związek poliacetylenowy (tlenek carlina) o działaniu bakteriobójczym, garbniki i inulinę. Wyciąg ma właściwości hamujące wzrost bakterii gram-dodatnich oraz gronkowca złocistego.
  • wzornictwo i sztuka: stylizowane przedstawienie dziewięćsiła jest klasycznym motywem sztuki podhalańskiej.
  • roślina ozdoba: wykorzystywany przy aranżacji ogródków skalnych.

Ochrona

W Polsce podlega ścisłej ochronie.
Dziewięćsił_bezłodygowy -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.