Dzięcioł duży
Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:dzięciołowe
Rodzina:dzięciołowate
Gatunek:dzięcioł duży
Nazwa systematyczna gatunku
Dendrocopos major

Dzięcioł duży (Dendrocopos major L.) - średni ptak z rodziny dzięciołowatych, zamieszkujący całą Europę, lasy północnej i środkowej Azji oraz północnej Afryki. Zasadniczo osiadły, choć część wędruje wykazując inwazyjność. W Polsce zimą pojawiają się większe osobniki z północy i wschodu.
Cechy gatunku
Ptak wielkości drozda. Kuper, ogon, skrzydła, grzbiet i wierzch głowy czarne, u samca na tylnej części głowy jaskrawo-czerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy, dolna część brzucha i podogonie w kolorze jaskrawo-czerwonym. Na szyi dwie białe plamy, podobnie na barkach oraz skrajnych sterówkach. Grzbiet i ogon czarne.
Wymiary średnie
dł. ciała 23 cm, rozpiętość skrzydeł 44 cm, waga ciała 88g.
Biotop
Stare lasy liściaste, iglaste (sosnowe) lub mieszane z domieszką osiki. Również parki i aleje.
Gniazdo
Dziupla wykuta w pniu lub bocznym konarze, umieszczona zazwyczaj na wysokości od 0,5 metra do 20 metrów nad ziemią. Średnica otworu dziupli 4,5-5,5 cm tj. o średnicy znacznie mniejszej niż otwory w dziuplach dzięcioła czarnego, dzięcioła zielonego i dzięcioła zielonosiwego.
Jaja
Składane w pierwszej dekadzie maja w ilości 5-7 o skorupce białej, grubej, z połyskiem, o średnich wymiarach 26x19 mm.
Wysiadywanie
Obydwoje rodzice przez okres 12-13 dni, licząc od złożenia ostatniego jaja. Pisklęta przebywają w dziupli 21 do 25 dni. Młode zdradzają swoją obecność w dziupli odzywając się nieprzerwanie.
Pożywienie
Owady wydobywane z drewna, zimą i jesienią również duża ilość nasion.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.


Galeria zdjęć

Image:Dendrocopos_major_1_(Marek_Szczepanek).jpg | Dzięcioł duży Image:Dendrocopos_major_2_(Marek_Szczepanek).jpg | Dzięcioł duży Image:Dendrocopos_major_3_(Marek_Szczepanek).jpg | Dzięcioł duży Image:Dendrocopos_major_4_(Marek_Szczepanek).jpg | Dzięcioł duży Image:Dendrocopos_major_5_(Marek_Szczepanek).jpg | Dzięcioł duży
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.