Dunkierka ( franc. Dunkerque), francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy belgijskiej. Dominujący przemysł hutniczy, metalurgiczny i stoczniowy. Także duży port pasażerski i rybacki. Podczas II wojny światowej miejsce ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego i wojsk francuskich między 27 maja i 4 czerwca 1940 roku, znanej pod kryptonimem "Dynamo". Do ewakuacji wykorzystano wszystkie dostępne w porcie rodzaje statków i łodzi pozostawiając na francuskim brzegu ogromne ilości sprzętu wojskowego ( 2 tys. dział, 500 tys. ton wyposażenia) oraz około 40 tysięcy francuskich żołnierzy. Ewakuowano 338,226 francuskich i brytyjskich żołnierzy. Brytyjska i francuska flota straciły około 300 statków różnego typu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.