Duero (hisz. Duero, port. Douro) rzeka w Hiszpanii i Portugalii. Najbardziej zasobna w wodę na Półwyspie Iberyjskim. Obszar źródłowy w Górach Iberyjskich na wysokości 2 080 m w masywie Sierra de Urbión, na północny zachód od miasta Soria w Hiszpanii.
Początkowo płynie w kierunku południowym, poniżej miasta Almazán po czym przyjmuje kierunek zachodni, następnie płynie w obniżeniu pomiędzy Górami Iberyjskimi (Sistema Ibérico) i Kordylierą Centralną (Sistema Central). Przepływa przez wyżynę Starej Kastylii po czym na zachodnim krańcu Mesety Iberyjskiej tworzy kanion o długości ok. 100 km i głębokości do 400 m. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego na terenie Portugalii, tworząc estuarium. Duże wahania stanu wód (średni przepływ ok. 570 m³/s; maksymalny - do 20 000 m³/s, minimalny - 20–30 m³/s, w lecie). Wykorzystywana do nawadniania i w hydroenergetyce. W dolnym biegu rzeki liczne winnice.
  • Główne dopływy:
prawe: Pisuerga, Esla, Sabor, Tua, Tâmega, Valderaduey
lewe: Adaja, Agueda, Tormes, Huebra
  • Największe ośrodki miejskie położone nad rzeką:
Hiszpania: Soria, Zamora
Portugalia: Porto
Duero -

Duero -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.