Drugie oblężenie Louisbourga
Konflikt

 Wojna siedmioletnia 
Czas

 8 czerwca 
- 26 lipca

1758
Miejsce

 Twierdza Louisbourg 
, Nowa Szkocja
Rezultat

brytyjskie zwycięstwo

'''Strony walczące'''

 Wielka Brytania 
Francja
'''Dowodzący'''

 Jeffrey Amherst 
 Augustin de Drucour 
'''Siły'''

39 okrętów z 14 000 ludźmi
12 870 - wojska lądowe
10 okrętów z 3 870 ludźmi
3 920 - załoga twierdzy
'''Straty'''

200 zabitych
360 rannych
410 zabitych
400 rannych
5 640 w niewoli
zniszczona cała flota
Drugie oblężenie Louisbourga – oblężenie i bitwa pod twierdzą Louisbourg w Nowej Szkocji. Bitwa była częścią długiego konfliktu o dominację w Ameryce Północnej, a także wojny siedmioletniej. Oblężenie i zdobycie Louisbourga było preludium do brytyjskiej kampanii w Quebec w roku 1759.
W początkach czerwca brytyjska flota pod dowództwem admirała Edwarda Boscawena zbliżyła się do chronionego przez fortecę portu i z miejsca rozpoczęła oblężenie. Armia została podzielona na trzy oddziały. Prawym skrzydłem dowodził Whitemore, lewym Lawrence, a środkowym James Wolfe. Armia wylądowała w tym samym miejscu co przed 13 laty w czasie pierwszego oblężenia. Oddział Wolfe'a liczący około 1200 żołnierzy zajął latarnię morską, opuszczoną przez Francuzów i rozpoczął stamtąd ostrzeliwanie bastionu na wyspie, który bezpośrednio kontrolował wejście do portu. 25 czerwca, w wyniku ponad dwutygodniowego ostrzału, bateria zainstalowana w bastionie została zniszczona. Od tego momentu rozpoczął się intensywny ostrzał bastionu Dauphin oraz miasta. Krótką przerwą w sukcesach brytyjskich była udana wycieczka francuska 9 lipca, podczas której udało się zniszczyć część umocnień brytyjskich oraz wziąć pewną liczbę jeńców. Szkody zostały jednak szybko naprawione i wznowiono bombardowanie.
Z chwilą gdy gdy bastion na wyspie został zniszczony, a Dauphin zaangażowany w wymianę ognia z bateriami brytyjskimi, dziesięć statków francuskich strzegących wejścia do portu stało się łatwym łupem dla floty brytyjskiej. Wszystkie jednostki zostały poważnie uszkodzone lub zatopione. Port stanął otworem dla Brytyjczyków. 26 lipca, po ponad sześciu tygodniach oblężenia, twierdza poddała się.
Francuzi stracili podczas oblężenia następujące okręty (w nawiasie ilość dział):
  • Entreprenant (74)
  • Prudent (74)
  • Bienfaisant (64)
  • Capricieux (64)
  • Célèbre (64)
  • Apollon (50)
  • Fidèle (26)
  • Biche (16)
  • Chèvre (16)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.