Druga wyprawa Kolumba
Druga_wyprawa_Krzysztofa_Kolumba -
Wiosną i latem 1492 Krzysztof Kolumb musiał poświęcić kilka miesięcy na namówienie 90 osób z okolic Niebla na pierwszą wyprawę. Gdy z niej powrócił było tylu chętnych, że liczba uczestników drugiej wyprawy musiała zostać ograniczona do około 1500 osób na 15 statkach (dokładna liczba ludzi i statków jest dyskusyjna). Kolumb skarżył się później, że nawet krawcy byli gotowi porzucić zawód i wybrać się w podróż, na której można było się szybko wzbogacić.
W dużej mierze sam Kolumb był odpowiedzialny za taką sytuację, gdyż po powrocie z pierwszej wyprawy włożył wiele wysiłku w rozpropagowanie swojego sukcesu. Kilka dni przed wyruszeniem w podróż (tym razem lądem) ze sprawozdaniem dla kastylijskich monarchów, wysłał w drogę ludzi ze złotem i kolorowymi mackaw, którzy ogłaszali jego zwycięski powrót. Na trasie ustawiały się tysiące gapiów, zwłaszcza dzieci. Ta propaganda zaowocowała nie tylko tłumami ochotników na drugą wyprawę, ale dała też w przyszłości wielu słynnych konkwistadorów. W okresie powszechnego analfabetyzmu, Kolumb uzyskał sławę i zainteresowanie, które ostatecznie doprowadziło do jego własnego upadku.
W wiele lat po drugiej wyprawie niegasnące marzenia o zdobyciu bogactw podczas wypraw do Ameryki przekształciły się w legendę o El Dorado, którego bezskutecznie poszukiwały rzesze konkwistadorów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.