Druga wojna perska miała miejsce w latach 480 p.n.e.-449 p.n.e., lecz jej apogeum przypadło na pierwsze dwa lata wojny 480-479 p.n.e. Kolejne lata to już tylko sporadyczne zatargi pomiędzy oboma państwami na dużo mniejszą skalę mające na celu wyzwolenie greckich osad w Azji Mniejszej zajętych podczas pierwszej wojny.
W roku 480 p.n.e. Grecja została ponownie zaatakowana przez Persów. Hellenowie po zwycięskiej bitwie pod Maratonem (490 p.n.e.) byli już jednak przygotowani na atak wroga. Armia perska pod wodzą króla Kserksesa liczyła ponad 100 000 ludzi.
Do pierwszego poważnego starcia doszło w wąwozie termopilskim, który był jedynym dostępnym przejściem z północy na południe. Pod Termopilami Persowie odnieśli ogromne straty jednak za sprawą zdrajcy greckiego Efialtesa udało im się pokonać 300 pozostawionych do obrony przejścia Spartan pod wodzą Leonidasa.
Kilka miesięcy później Persowie ponieśli klęskę w bitwie morskiej pod Salaminą. W następnym roku Grecy pokonali Persów na lądzie pod Platejami i na morzu u przylądka Mykale.
Po walkach wzrosło znaczenie Aten co miało wkrótce doprowadzić do dwóch wojen ze Spartą (wojny peloponeskie), Tebami (bitwa pod Leuktrami) i Macedonią (bitwa pod Cheroneją) .
Druga wojna perska (480-449 p.n.e)
480 p.n.e. Bitwy morskie pod Salaminą, Skiatos i Artemision
480 p.n.e. Bitwy pod Termopilami i Psytaleą
479 p.n.e. Bitwa pod Platejami
479 p.n.e. Bitwa pod Mykale (Grecy pod Leontychidasem pokonali 60 000 Persów pod Tigranesem (poniósł śmierć)
476 p.n.e. Oblężenie Eion
468 p.n.e. Bitwa pod Eurymedonem
468 p.n.e. Bitwa morska pod Sidrą
455 p.n.e. Oblężenie wyspy Prosopitis
450 p.n.e. Oblężenie Kition (Larnaca)
449 p.n.e. Bitwa morska pod Famagustą
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.