Drezno -
 
Drezno (niem. Dresden, grnłuż. Drježdźany) jest to miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie ) nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii; obszar 262 km²,
Miasto ma 480 tys. mieszkańców (2004), aglomeracja miejska ma 1,036 mln mieszkańców (2004).
W 1987 miasto miało 519,8 tys. mieszkańców. Spadek ludności wynika między innymi ze znacznej migracji do landów na zachodzie kraju.
Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.
Pierwsza wzmianka pisana 1216. Od 1485 rezydencja saksońskich herzogów. Zniszczone przez pożar w 1491. W latach 1806 -1918 stolica królestwa Saksonii. 14-15 sierpnia 1813 Napoleon Bonaparte rozgromił pod Dreznem zjednoczone wojska Austriacko - Rosyjsko - Pruskie. Raptowny rozwój w drugiej połowie XVIII-go wieku. W XIX wieku jeden z ośrodków życia politycznego i kulturalnego Wielkiej Emigracji silnie zniszczone podczas II wojny światowej przez lotnictwo alianckie w wyniku nalotu dywanowego. Po wojnie do października 1990 należało do NRD. Po raz kolejny zniszczone przez powódź w sierpniu 2002 roku.
Miasto jest celem wycieczek turystycznych, posiada wiele zabytków i muzeów, słynna jest galeria malarstwa.

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.