Drapieżne
Tygrys
Systematyka
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: drapieżne
Podrząd: palconogie
płetwonogie
Nazwa systematyczna
Carnivora
Drapieżne (Carnivora) rząd ssaków, do którego zalicza się 2 podrzędy i 11 rodzin. Drapieżne występują na wszystkich kontynentach, cechuje je duża zdolność przystosowawcza. Żyją najczęściej w grupach rodzinnych lub niewielkich stadach, są terytorialne.
Wyróżnia się następujące podrzędy i rodziny (w nawiasie podano liczbę gatunków):
Podrząd: palconogie (Fissipedia)
Nadrodzina: koty (Feloidea)
  • Rodzina: mangustowate (Herpestidae) (37)
  • Rodzina: hienowate (Hyaenidae) (4)
  • Rodzina: łaszowate (Vivemdae) (34)
  • Rodzina: kotowate (Felidae) (36)
Nadrodzina: psy (Canoidea) Podrząd: płetwonogie (Pinnipedia)
  • Rodzina: morsowate (Odobenidae) (1)
  • Rodzina: uchatkowate (Otariidae) (14)
  • Rodzina: fokowate (Phocidae) (19)
Do charakterystycznych cech ssaków drapieżnych należy ich uzębienie, z pokaźnymi kłami, zredukowanymi siekaczami i zębami trzonowymi wyposażonymi w guzki służące do rozcierania pokarmu.
Charakteryzują się rozwiniętym zmysłem węchu, wzroku i słuchu. Rozmnażają się raz w roku, młode rodzą się ślepe i bezradne.
Gatunki ziemnowodne mają uzębienie uwstecznione, zamieszkują obszary chłodne, przede wszystkim morza, ale również duże zbiorniki lądowe (np. jezioro Bajkał). Zwierzęta drapieżne mają duże znaczenie regulacyjne w środowisku, wpływając na liczebność roślinożerców. Pierwsze ślady ssaków drapieżnych pochodzą z paleocenu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.