Douglas Cecil North (ur. 5 listopada 1920), ekonomista i historyk amerykański, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1993.
Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, służył w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Wieloletni pracownik naukowy Washington University w St. Louis, od 1983 profesor tej uczelni.
Współtworzył nowy kierunek w historiografii - kliometrię, wprowadził teorie ekonomiczne do objaśniania zagadnień przemian gospodarczych i instytucjonalnych. Autor m.in.:
  • The Economic Growth of the United States from 1790 to 1869 (1968)
  • Growth and Welfare in the American Past (1971)
  • The Rise of the Western World, A New Economic History (1973)
  • Structure and Change in Economic History (1981)
W 1994 został uhonorowany Nagrodą Nobla za wkład w odnowę historii gospodarczej poprzez zastosowanie teorii ekonomicznych. Razem z nim nagrodę otrzymał Robert Fogel.
Źródla:
  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.