Dorota Masłowska (ur. 3 lipca 1983 w Wejherowie), polska pisarka, nazywana niekiedy prekursorką "powieści dresiarskiej".

Życie i twórczość

Początkowo studiowała przez pół roku psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, po czym przeniosła się do Warszawy, aby studiować kulturoznawstwo. W 2005 roku urodziła swoje pierwsze dziecko. Obecnie mieszka w Krakowie. Jej pierwsza książka Wojna polska-ruska pod flagą biało-czerwoną spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną została nawet przetłumaczona na kilka języków zachodnio-europejskich (francuski - Polococtail Party, włoski - Prendi tutto, niemiecki - Scheeweiß und Russenrot, czeski - Červená a bílá, węgierski - Lengyel-ruszki háború a fehér-piros lobogó alatt, holenderski - Sneeuwwit en Russisch Rood). Jej kolejna książka pt. Paw królowej spotkała się już jednak z negatywnymi opiniami Wprostu, pozytywnymi opiniami Newsweeka oraz negatywno-neutralnymi opiniami Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej. Jej najnowsza książka epatuje – podobnie jak poprzednia - cynizmem, brutalnością i wulgarnością. Dzieła Doroty Masłowskiej są obrazem kultury polskich małych miasteczek i wielkich blokowisk oraz letargu, jaki zapanował w polskiej literaturze po 1989 roku.
W czasopismie "Przekrój" Masłowska posiadała stałą rubrykę "Dziennik z krainy pazłotka", w której umieszczała jednostronicowe felietony. Pisze recenzje książek do "Wysokich Obcasów" (dodatek do Gazety Wyborczej). Od początku swojej twórczości współpracowała też z magazynem "Lampa".

Wpływ

Pojawiała się niedawno pisarka młodego pokolenia, która inspirowała się jej twórczością: Agnieszka Drotkiewicz, oraz wydany na tej samej zasadzie kolega ze studiów Doroty Masłowskiej: Mirosław Nahacz.
Na podstawie "Wojny polsko-ruskiej" powstał spektal teatralny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Jego premiera miała miejsce 6 października 2003 r. w teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Istnieją też plany sfilmowania tej powieści, do czego przymierza się Wiktor Grodecki, reżyser "Nienasycenia".

Nagrody

  • Paszport Polityki
  • Nagroda miesięcznika "Twój Styl"
  • Nagroda "Złote Pióro Sopotu"
  • Nagroda plebiscytu czytelników "Nike 2003"

Opublikowane książki

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.