Dominika (Dominica, Wspólnota Dominiki - Commonwealth of Dominica) - państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.
Wyspa ma powierzchnię 754 km² i zamieszkuje ją ok. 70 tys. mieszkańców.
Więcej informacji o ludności tego kraju: Demografia Dominiki
Jednostką monetarną jest dolar wschodniokaraibski, a językiem urzędowym angielski (potocznym językiem jest patois – miejscowy dialekt j. francuskiego).
br />

Historia

Wyspa zamieszkiwana przez Indian Karaibów oraz Arawaków, została odkryta 3 listopada 1493 przez Krzysztofa Kolumba i nazwana na cześć Dnia Pańskiego. Od 1632 kolonizowana ona była przez Francuzów, ale w 1763 roku stała się posiadłością angielską. W 1871-1940 była częścią Federacji Wysp Zawietrznych. W 1958-1962 należała do Federacji Indii Zachodnich. Kraj uzyskał pełną niepodległość w rocznicę odkrycia przez Kolumba, 3 listopada 1978 r.

Warunki naturalne

Dominika jest górzystą wyspa pochodzenia wulkanicznego. Przez jej środek przebiega pasmo górskie z najwyższym szczytem Morne Diablotin (1447 m n.p.m.). Większość kraju porośnięta jest wilgotnym lasem równikowym. Klimat wyspy jest klimatem podrównikowym z występującymi dość często cyklonami tropikalnymi. Znajdują się tu liczne rzeki i źródła mineralne. Bogaty świat zwierzęcy i roślinny obfituje w gatunki ptaków oraz kwiatów w tym w narodowy kwiat Dominiki – Bwa Carib.

Gospodarka

Dominika jest jednym ze słabiej rozwiniętych krajów Małych Antyli. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi zaledwie 2831 USD. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, produkując głównie na eksport. Produktami eksportowymi kraju są banany, mydło, orzechy kokosowe, kopra oraz olejki eteryczne.

Atrakcje turystyczne

Nietypowa atrakcją wyspy są źródła mineralne oraz górskie jezioro z wodą podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy. Ciekawa formą zwiedzenia lasu tropikalnego jest przejazd wśród koron drzew kolejką linową, dającą możliwość życia ogromnej menażerii ptaków, jaka występuje na Dominice. Szczególnie upodobały sobie to miejsce papugi. Dwa gatunki papug występujące na wyspie nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to: amazonka cesarska (Amazona imperialis), która jest narodowym ptakiem Dominiki oraz amazonka dominikańska (Amazona arausiaca).
Słynnym produktem jest dominikańskie piwo kubuli, które w 2002 roku otrzymało Złoty Medal w konkursie Monde Selection Aword organizowanym przez browarników belgijskich. Na Dominice, oprócz standardowych atrakcji oferowanych przez „karaibskie raje”, można obserwować wieloryby oraz przyjrzeć się bliżej życiu i zwyczajom Indian karaibskich – Kalinago, których około 500-osobowa populacja zamieszkuje jeszcze wyspę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.