Dolina Dolnej Odry (313.24) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego. Ciągnie się od okolic Cedyni aż po Zalew Szczeciński. Zajmuje dolinę rzeki Odry o szerokości 2-3 km (w rejonie Gryfina i Szczecina ok. 10-12 km) łącznie ze śródlądowym Jeziorem Dąbie. Od zachodu ograniczona zboczami Wału Bezrzecze-Siadło a od wschodu morenami Wzgórz Bukowych.
Na jej terenie utworzono Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry celem ochrony unikatowej w skali europejskiej fauny i flory rozlewisk Odry.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.