Dobrudża to terytorium między Morzem Czarnym, Dunajem a Górami Bałkańskimi.
w części pn. stare masywy (wys. do 467 m), w części pd. — stepowa wyżyna; wzdłuż wybrzeża (zwł. w pn. części) — liczne jeziora lagunowe (największe — Razelm); gł. m.: Konstanca (Rumunia) i Dobricz (Bułgaria); nad Morzem Czarnym liczne kąpieliska.
Historia. Od I w. n.e. terytorium Dobrudży należało do rzym. prow. Mezja, od IV w. — do Bizancjum, w końcu VII w. włączone do Bułgarii; w XI–XII w. powróciło do Bizancjum; następnie ponownie w Bułgarii; od końca XIV w. pod władzą Turcji; 1878 Dobrudżę na mocy traktatu berlińskiego, podzielono między Bułgarię i Rumunię; 1913 włączona w całości do Rumunii i 1919 przyznana jej traktatem w Neuilly-sur-Seine; 7 IX 1940 układ rum.-bułg. w Krajowej przyznał pd. część Dobrudży — Bułgarii, przeprowadzono także wymianę ludności rum. i bułg. z tych terenów; ustalona wtedy granica została potwierdzona 10 II 1947 przez paryskie traktaty pokojowe.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.