Doświadczenie Younga - eksperyment polegający na przepuszczeniu światła poprzez dwa pobliskie otwory w przesłonie i rzutowaniu na ekran. Na ekranie wskutek interferencji tworzą się charakterystyczne prążki potwierdzające falową naturę światła. Po raz pierwszy ekperyment ten wykonał około roku 1805 Thomas Young, fizyk angielski. Aby wykonać doświadczenie, należy użyć siatki dyfrakcyjnej, czyli płytki ze szkła, na której gęsto zarysowane są rysy. Thomas Young użył w swoim eksperymencie nieprzeźroczystego materiału w którym wycioł dwie bardzo małe dziurki. Jednakowe światło(tzn pochodzące z tego samego źródła) interferowało na szczelinach i twożyło na ekranie umieszczonym po drógiej stronie nieprzeźroczystego materiału obraz interferencyjny(Young zaobserwował jasne prążki)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.