Dniepr - rzeka o długości 2285 km. Przepływa przez Białoruś, Rosję i Ukrainę. Najważniejsze miasta nad Dnieprem to Kijów i Smoleńsk.
W dolnym biegu rzeki, na odcinku między Kijowem i Morzem Czarnym zbudowano serię zapór wodnych. Zbiorniki retencyjne uformowane przez zapory to: Krzemieńczucki (2,252 km²), Kachowski (2,155 km²), Kijowski (922 km²), Dnieprodzierżyński (567 km²), Zaporoski (410 km²) i Kaniowski (582 km²). Te gigantyczne zbiorniki miały zgubny wpływ na naturalną ekologię rzeki.
Dniepr -

Kiedyś, na odcinku między Dniepropietrowskiem a Zaporożem, na rzece znajdowało się 9 progów skalnych. Były to tak zwane dnieprowe porohy, opisane w Ogniem i Mieczem Sienkiewicza. Dziś wszystkie porohy są zatopione przez wody Zaporoskiego zbiornika retencyjnego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.