Diugonie
Diugonie -
Systematyka'
Gromadassaki
Podgromadassaki żyworodne
Szczepłożyskowce
Rząd:syreny
Rodzina:diugonie
Nazwa systematyczna
Dugongidae

Diugonie (Dugongidae) - rodzina ssaków łożyskowych z rzędu syren. Jedyny gatunek tej rodziny występuje w wodach tropikalnych u wybrzeża wschodniej Afryki, Azji, Australii, Nowej Gwinei. Diugonie spasają wyłącznie podmorskie łąki trawy morskiej, która z trawą sensu stricte nie ma nic wspólnego. Jest to mieszanka wodnych roślin okrytozalążkowych o małej zawartości krzemionki, w przeciwieństwie do manatów, które odżywiają się zarówno trawą morską jak i mieszaniną prawdziwych traw (Graminae). Diugonie poruszają się wolno w ciepłych i płytkich wodach, dzięki czemu oszczędzają energię i odżywiają się pędami wodnych roślin, które są bogate w węglowodany. Żerują nocą, na głębokości 1-12 m, w wodzie o temperaturze od 1-12 m. Ich przednie kończyny są krótsze niż kończyny manatów, nie występuja też na nich kopytka. Płetwa ogonowa też jest inna niż płetwa manatów: półksiężycowata, z wcięciem pośrodku.
Diugonie do późnego miocenu występowały u zachodnich wybrzeży Atlantyku i Morza Karaibskiego, zwykle jednak nie zasiedlając estuariów, gdzie o prawdziwą trawę morską było trudniej. W tym samym czasie manaty posiadły już prawdopodobnie umiejętność korzystania z różnych roślin przybrzeżnych (traw) i zaczęły wypierać słabiej dostosowane diugonie. Być może była to jedna z przyczyn wymarcia diugoniów karaibskich z Atlantyku i Karaibów. Obecnie występują wyłącznie w tropikalnej strefie Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.
Obecnie jedynym przedstawicielem rodziny jest diugoń.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.