Diugoń

Diugoń - jedyny żyjący przedstawiciel
rodziny diugoni
Systematyka
Gromadassaki
Podgromadassaki żyworodne
Szczepłożyskowce
Rząd:syreny
Rodzina:diugonie
Gatunek: diugoń
Nazwa systematyczna
Dugong dugon

Diugoń (Dugong dugon) - jedyny przedstawiciel rodziny diugoni. Długość ciała do 3 m, ciężar do 170 kg. Ciało krępe, masywne, pysk tępo zakończony, w przedniej części żuchwy i szczęki górnej tarcze rogowe, służące do rozcierania roślin. Żywi się trawą morską. Górna warga ruchliwa, silnie rozwinięta, porośnięta krótką szczeciną, oczy małe, brak małżowin usznych. Tułów walcowaty, zwężający się ku tyłowi, kończyny przednie w kształcie płetw, z zaznaczonymi pięcioma palcami, kończyny tylne zredukowane. Na płetwach piersiowych brak kopytek, które występują u manatów. Płetwa ogonowa u diugonia rozwidlona i wcięta, ustawiona w płaszczyźnie poziomej. Nie ma płetwy grzbietowej. Zamieszkuje wody przybrzeżne tropikalnej strefy Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Populacja około 10 tys. osobników zamieszkuje obszar Wielkiej Rafy Koralowej i wody przybrzeżne Nowej Gwinei. Uważa się, że przed 1970 rokiem duża populacja diugoni zamieszkiwała wody u wybrzezy Mozambiku i Kenii.
Samica diugonia dojrzewa płciowo między 8-18 rokiem życia. Po trwającej około roku ciąży wydaje na świat, pod wodą, najczęściej jedno młode. Matka natychmiast po porodzie transportuje młode na powierzchnię, aby mogło po raz pierwszy nabrać powietrza. Niemowlę diugonia ma około 90 cm długości. W czasie karmienia, kiedy mały diugoń jeszcze nie umie pływać, samica kładzie się na wznak i przytrzymuje go przednimi kończynami na piersiach. Matki karmią młode ok. dwóch lat.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.